FANDOM


174px-Mithrilvest


Mithril je (reálně neexistující) magický kov z knih o Středozemi J.R.R.Tolkiena. Je popisován jako pevnější než ocel, lehký jako hliník, vysoce trvanlivý a hodnotný. Jméno mithril pochází ze sindarštiny - mith znamená šedivý a ril třpyt. Mithril je také nazýván pravé stříbro (či pravostříbro) pro svou vzhledovou podobnost s tímto kovem. Z prvků našeho světa je mu vlastnostmi nejblíže titan.

Ve Středozemi Edit

Nejznámější doly na mithril ve Středozemi se nacházejí v Khazad-dûm, kde ho těžili trpaslíci až do doby, kdy jejich těžba probudila Balroga. I v době těžby byl desetkrát dražší než zlato, a to je přitom lehčí, po opuštění Khazad-dûm se jeho cena stala nevyčíslitelnou. Kromě toho se malá množství nacházela na Númenoru a v Amanu.

„Proč se sem tedy chtějí trpaslíci vrátit?“ zeptal se Sam.

Mithril mine
„Pro mitril,“ odpověděl Gandalf. „Bohatství Morie nespočívalo ve zlatě a drahokamech, hračkách trpaslíků, ani v železe, jejich služebníku. Nacházeli tu, pravda, takové věci, zejména železo, ale kvůli nim nepotřebovali dolovat: všechny věci, po nichž toužili, mohli získat obchodem.

Jedině zde se však na celém světě nacházelo morijské stříbro, čili pravostříbro, jak ho někteří nazývali: elfí jméno je mitril. Trpaslíci mají své jméno, které nikomu neřeknou. Bývalo desetkrát dražší než zlato a dnes je k nezaplacení; na povrchu země ho totiž zbývá velice málo a ani skřeti se zde neodvažují dolovat. Žíly vedou na sever ke Caradhrasu a dolů do tmy. Trpaslíci nic nevypravují, ale jako byl mitril základem jejich bohatství, stal se i jejich zkázou. Dolovali příliš chamtivě a příliš hluboko a vyrušili to, před čím pak uprchli, Durinovu zhoubu. Z toho, co vynesli na povrch, sebrali skřeti a dali jako daň Sauronovi, který po něm prahne.

Mithril
Mitril! Všechny národy po něm toužily. Dal se tepat jako měď a leštit jako sklo; a trpaslíci z něho uměli dělat kov lehký, a přece tvrdší než kalená ocel. Krásou se rovnal obyčejnému stříbru, avšak jeho krása nezacházela a nematněla. Elfové jej velice milovali a mezi jiným z něho vyráběli ithildin, hvězdolunu, kterou jste viděli na dveřích. Bilbo míval nátělník z mitrilových kroužků, který mu dal Thorin. Kdo ví, co se s ním stalo? Asi pořád chytá prach v Domě pamětin ve Velké Kopanině.“

„Cože?“ vykřikl Gimli, vytržen z mlčení. „Nátělník z morijského stříbra? To byl královský dar!“

„Ano,“ řekl Gandalf. „Nikdy jsem mu to neřekl, ale měl větší cenu než celý Kraj a všechno, co tam je.“

Známé artefakty Edit

Hobit Bilbo Pytlík dostal od Thorina kroužkovou zbroj z mithrilu, která má větší cenu než celý Kraj. Později ji předal synovci Frodovi, kterému zachránila život.

Jeden ze tří elfích prstenů, Nenya, byl z mithrilu. Ve třetím věku ho nosila Galadriel.

Elendilmir, Elendilova hvězda, kterou nosili králové Arnoru jako odznak královské moci, byl zasazen v mithrilu.

Z mithrilu byly přilby strážců citadely v Minas Anor.

Po Sauronově pádu přivedl Gimli část trpasličího lidu z Ereboru do Gondoru a ti vykovali novou bránu Minas Tirith z mithrilu a oceli v náhradu za ty, které rozbil pán nazgûlů..

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.