FANDOM


Gandalf the white in Fangorn

Maiar jsou fiktivní rasa z Tolkienova světa Středozemě. Maiar (jednotné číslo: Maia) jsou duchové, Ainur, kteří přišli na Ardu, aby pomohli Valar formovat svět. Bylo jich mnoho, avšak málokterý byl pojmenován člověkem či elfem.

Jsou to bytosti stejného řádu jako Valar, ale nižšího stupně. Jsou to jejich služebníci a pomocníci, někteří menší, někteří téměř tak velcí, jako sami Valar. V raných verzích Tolkienovi mytologie Maiar nebyli, byli to „děti Valar“, především pak Fionwë (Eönwë), nejrychlejší ze všech, syn Manwëho a Vardy, jeho sestra Erinti (Ilmarë) nebo jen další z Valar, např. Ossë nebo Salmar.

Známí Maiar Edit

Eönwë – jeden z nejsilnějších Maiar, s Ilmarë hlavní z valinorských Maiar, herold Manwëho, jeho sílu ve zbrani nikdo v Ardě nepřekoná.

Ilmarë– s Eönwëm hlavní valinorská Maia, služebnice Vardy.

Ossë – s Uinen nejznámější Maia, pán moří omývajících Středozem, manžel Uinen, služebník Ulma.

'Uine'n – s Ossëm nejznámější Maia, Paní moří, manželka Ossëho, služebnice Ulma.

Salmar – přítel Ulma, kterému vyrobil rohy Ulumúri.

Melian – sloužila Estë i Váně, příbuzná Yavanny, matka Lúthien.

Arien – Maia, jenž pečovala o Vániny zahrady, vybraná Valar, řídila lodičku Slunce.

Tilion – Maia, slabší nežli Arien, z Oromëho družiny, vybrán Valar, aby řídil lodičku Měsíce.

Curumo – známý jako Saruman, z Istari podle valinorského postavení největší, služebník Aulëho, skvělý kovář a řemeslník znalý v historii nebo technologii, řečník s přesvědčivým projevem.

Olórin – známý jako Gandalf, z Irmova lidu, nejmoudřejší Maia, z Istari podle valinorského postavení zřejmě druhý, poté co zemřel a byl vrácen ze smrti, se stal prvním a největším Istari.


Alatar – jeden ze dvou Modrých čarodějů, Istari z Oromëho družiny působící na východě Středozemě.

Pallando – po Alatarovi druhý z Modrých čarodějů.

Aiwendil – známý jako Radagast, jeden z Istari, mnohem méně silný než Curumo nebo Olórin, milovník zvířat z lidu Yavanny.

Mairon – původem Aulëho Maia, projevil se jako velký řemeslník, největší, nejspolehlivější, a také nejnebezpečnější Melkorův služebník a jeho pobočník v Angbandu, po jeho porážce se stává, efektivně 'větším', Temným pánem, tvůrce Prstenů moci a věže Barad-dűr, známý pro jeho lest a přestrojení v Eregionu a Númenoru, stojící za jejich zničením.

Valaraukar – balrogové, ohniví démoni, služebníci Melkora.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.