FANDOM


Gloin-peterhambleton-p

Glóin (2783 T.v. – 15 Č.v.) je fiktivní postava, která vystupuje v knihách J. R. R. Tolkiena, zejména pak v knize Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, zmíněn je také v trilogii Pán prstenů. Trpaslík Glóin patřil ke družině Thorina Pavézy. Spolu s ním pobýval ve vyhnanství v Ered Luin. Patřil mezi třináct trpaslíků, kteří se společně s čarodějem Gandalfem a hobitem Bilbo Pytlíkem vydali na východ, aby znovu dobyli Osamělou horu. Glóin byl proslaven svým uměním (spolu s bratrem Óinem) rozdělávat oheň za prakticky jakýchkoliv podmínek.

DějEdit

Děj v HobitoviEdit

Glóin se společně s trpaslíky Balinem, Bifurem, Bofurem, Bomburem, Dorim, Dvalinem, Filim, Norim, Óinem, Orim, Thorinem Pavézou, čarodějem Gandalfem a hobitem Bilbem Pytlíkem po dýchánku ve Dnu pytle vydal na cestu k Osamělé hoře, která kdysi bývala sídlem trpaslíků. Cílem výpravy bylo obnovení Království pod Horou a vyhnání zlého draka Šmaka. Výprava se nejprve vydala na cestu do Roklinky. Pak musela přejít Mlžné hory, kde však byla napadena skřety. Po osvobození sestoupili na druhou stranu hor, kde byli opět napadeni. Tentokrát je osvobodil Pán orlů a jeho orli. Dále, po krátkém zastavení u Medděda, pokračovali (bohužel bez Gandalfa) Temným hvozdem. Než se dostali až k Jezernímu městu, které leželo za Temným hvozdem, přihodilo se jim mnoho dobrodružství. Nakonec byl Šmak zabit a po Bitvě Pěti armád se Glóin v Osamělé hoře usadil a přijal za pána nového krále Dáina II..

Děj v Pánu PrstenůEdit

File013
V knize Společenstvo prstenu vystupuje Glóin spolu se svým synem Gimlim na Elrondově radě v Roklince. Má zde proslov o situaci na východě a o rostoucím zlu, které dorazilo až k Ereboru. Glóin mluvil o neklidu trpaslíků a o odchodu Balina do Morie. Zmínil se také o poslu Temného pána Saurona, který po králi Dáinovi požadoval zprávy o hobitovi, jenž vlastnil Jeden prsten, jako odměnu za jakoukoliv inforamci nabízel Tři prsteny trpaslíků a možnost návratu Durinova lidu do Morie. Glóin po poradě v Roklince odjel zpět do Ereboru zatímco jeho syn Gilmi se stal jedním ze členů Společenstva prstenů.
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.