FANDOM


Edain

Edain (sg. Adan, quenijsky Atani, Druhorození) byli ti lidé v příbězích J. R. R. Tolkiena, kteří se vydali do Beleriandu a stali se přáteli elfů. Edain se dělí na Tři domy (Bëorovci, Haladin a Hadorovci).

Přestože se původně označení Edain a Atani vztahovalo na celý lidský rod, postupně se vžilo užívat tyto výrazy pouze pro lidi ze Tří domů.

První dům Edain Edit

První dům Edain byl nejblíže spřízněn s třetím, jejich jazyky se podobaly a dlouhou část cesty vedli společně. Bëorovci se nejdříve načas usadili u jezera Rhûn, ale poté přešli Mlžné a (většina) Modré hory, a dorazili do Ossiriandu. Tam je nalezl Finrod Felagund a vyvedl je z Ossiriandu do Estoladu, tábořiště. Tam rovněž nějaký čas dleli, než jim byl dán v léno Ladros na severozápad od Dorthonionu. Vládnoucím rodem Prvního domu byli dům Bëorův. Z něj vzešli mj. Beren a Húrinova manželka Morwen Eledhwen. Po Dagor Bragollachu však byla většina Prvního domu povražděna, ženy a děti odvedla Emeldir Mužná do Dor-Lóminu k Třetímu domu, kdežto přežívající muži bojovali a byli vyhubeni. Na konci Prvního věku slunce splynuli s Třetím domem v Númenorejce. Většina Věrných byla původem z Prvního domu, stejně jako většina Númenorejské populace Gondoru a Arnoru.

Příbuzní Prvního domu žili především v severním Eriadoru, kde se v Hůrce smísili s Druhým domem a hobity. Po založení Arnoru se Dúnadané a „protobëorovci“ smísili.

První dům je popisován jako černovlasý, šedooký, a nejvíce připomínající Noldor ze všech lidí.

Druhý dům Edain Edit

Druhý dům, nazývaný též Haladin, byl vzdáleněji příbuzný s ostatními domy, a mluvil jiným jazykem. Měli samotářskou povahu, a nevměšovali se do okolních věcí, pokud se to netýkalo jejich obrany.

Když se dostali do Beleriandu, neodešli do Estoladu, ale místo toho se usadili v jižním Dor-Caranthiru. Tam byli přepadeni skřety, a byli by byli vyhlazeni, nebýt statečného muže jménem Haldad, a jeho dětí Haldara a Haleth. Ti ubránili svůj lid, a protože Haldad a Haldar zemřeli, vzali si Haleth za paní. Do té doby totiž neměli vládce, a žili sami ve svých komunitách. Pod jejím vedením se usadali v lese Brethil a střežil Brody přes Teiglin. Populace Haladin byla zdecimována po Pádu Doriathu a hrstka přeživších uprchla k Ústí Sirionu a poté odplula na Númenor. Všichni zřejmě zahynuli při Pádu Númenoru.


„Protohaladin“ ve Středozemi byla v Druhém věku značná populace. Žili v lesích, které později Númenorejci vyhladili, čímž také zdecimovali jejich populaci. Poslední Haladin, zdá se, žili v Hůrce, kde se mísili s „protobëorovci“ a hobity; a z lidu Haladin byli také Vrchovci, a potažmo skřeti Skurut-hai (vznikli skřížením zlých lidí a skřetů). Ve druhém věku žili ještě „protohaladin“ v celém Gondoru, ale jejich populace se zmenšovala a mísila. Na konci třetího věku již žili tito lidé zřejmě jen na mysu Andrast.

Třetí dům Edain Edit

Byl ze všech domů nejpočetnější. Lidé ze Třetího domu byli zlatovlasí a modroocí, a nejvíce připomínali Vanyar. Byli dobrými válečníky, a byli věrní Fingolfinovu domu. Jejich vládcové pocházeli z Marachova rodu.

Hadorův dům přišel do Ossiriandu, ale protože jich bylo mnoho, loudali se podobně jako Teleri. Zelení elfové se jich báli, a požádali Finroda, aby je odvedl. Třetí dům se po čase usadil v Dor-Lóminu a byli věrní spojenci elfů z Hithlumu. Nejvíce se však vyznamenali v bitvě Nirnaeth Arnoediad, kde střežili odchod Gondolinských, a všichni až na Húrina byli pobiti. Za to, že se mu Húrin vysmál do tváře, Morgoth nenáviděl Třetí dům a obzvlášť Húrinův rod (viz Narn i Hîn Húrin).

Na konci Prvního věku Slunce odpluli na Númenor, a jejich královská linie zůstala králi Númenoru. Zde se smísili s Prvním domem a většina jich zemřela při Pádu Númenoru. Většina Černých Númenorejců pravděpodobně pocházela z Třetího domu, ale ti byli silně skříženi s Haradskými

„Protohadorovci“ žili především v Rhovanionu. Sem se řadí lidé z Dolu a Esgarothu, králové Rhovanionu (s nimiž se spříznili gondorští králové), Meddědovci, Éothéod a Rohirrim z Rohanu.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.