FANDOM


Kingdomsofthedunedain

Dúnadani (Númenorejci) jsou fiktivním národem z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Nejvíce zmínek o tomto národě je v další Tolkienov knize Silmarillion.

HistorieEdit

Dúnadáni jsou původem lidé, kterým Valar (bohové) darovali ostrov Númenor a prodloužili jejich život. Nejdříve byli Númenorejci, pod vedením Elrondova bratra Elrose (který si na rozdíl od svého bratra vybral život člověka), národ, který žil v míru a často pomáhali národům ve Středozemi. Později se však stávali stále arogantnějšími a začali se u národů Středozemě vydávat za bohy. Čím více záviděli bohům Valinor, tím kratší měli život (původně žili až 500 let a nyní se někteří dožívali jen 100 let). Avšak konečnou zhoubou Númenoru byl Sauron. Sauron se nechal porazit a zajmout, aby byl odvezen na Númenor. Později ho tam začali uctívat a on jim poručil zaútočit na Valinor. Toto byl jediný moment v historii Ardy, kdy zasáhl Eru Ilúvatar do osudu tohoto světa. Zničil Númenorské lodě a téměř úplně odřízl Valinor od zbytku světa. Také potopil Númenor. Samozřejmě ne všichni z Dúnadanů přisluhovali Sauronovi. Skupinka
393px-Dwarves at the Ruin City of Fornost
vedená Elendilem a jeho syny Isildurem a Anárionem unikla zkáze Númenoru a podařilo se jim usídlit ve Středozemi, kde vybudovali novou říši Gondor. Potom se Dúnadani spojili s elfy a v Bitvě na Dagorladu a následném obléhání Barad-dûr byl Sauron poražen Isildurem. Dúnadáni se postupně mísili s lidmi a tak ztráceli i zbytky své dlouhověkosti. Velké množství Dúnadanů obývalo pozdější Angmar. Byli však poraženi Pánem nazgûlů a někteří (tzv. černí Dúnadani) se k němu přidali. Poslední bitva byla svedena na Mohylových vrších. Po této ráně už zbyli jen toulaví Dúnadani, kteří si začali říkat Hraničáři. Poslední Dúnadán z Isildurovy linie byl Arathornův syn Aragorn.
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.