FANDOM


408px-Battle of Helms Deep

Bitva u Hlásky nebo též bitva o Helmův žleb je bitvou války o prsten ve fantasy trilogii Pán prstenů J. R. R. Tolkiena. Jedná se o útok Sarumanových oddílů na Rohiry pod králem Théodenem, kteří se uchýlili do pevnosti Hláska přehrazující skalní údolí Helmův žleb.

PozadíEdit

„ Sauron použije svou loutku Sarumana, aby zničil lid Rohanu “

Po uvolnění z moci Sarumana Théoden vytáhl proti vojsku Železného pasu, byl však přinucen ustoupit do Hlásky. Mnoho vojáků bylo příliš mladých nebo starých a v Helmově žlebu v tu dobu bylo mnoho uprchlíků ze severu včetně žen a dětí. Ženy a děti ze zbytku země byli v bezpečí v Šeré brázdě pod vedením Éowyn.

Sarumanovým cílem bylo dobýt Rohanské království silou a zabránit tak Rohirům v pomoci Gondoru proti Sauronovi.

Helmův žleb Edit

Hláska (sindarsky Aglarond) byla původně Gondorskou pevností. Po Cirionově daru patřila pevnost Rohirům.

Král Helm Kladivo byl v pevnosti (jež mu sloužila za úkryt a útočiště) obležen Wulfem. Podle krále bylo údolí nazváno Helmův žleb, zatímco pevnost byla nazvána podle rohu, na který troubil.

Obléhání pevnosti Edit

Elves
Přibližně o půlnoci dorazila Sarumanova vojska. Rohirové byli pod tlakem nuceni ustoupit do pevnosti. Skřeti a Skuruti se snažili prolomit obranu. Aragorn proti nim vedl výpady spolu s Éomerem.

První linií obrany byla zeď, uzavírající údolí. Nepřítel ji prolomil tím, že vyhodil do vzduchu část obranné zdi výbušninou, kterou umístil do stoky. Není specifikováno, zda se jednalo o obyčejnou výbušninu (založenou na střelném prachu) nebo jestli obsahovala Sarumanovu magii. Poté se Rohirové stáhli do samotné pevnosti a do jeskyní za ní.

Když bylo nejhůř, dorazily posily. V čele Rohirů stál Gandalf a Erkenbrand. Na pomoc jim přišli také huorni, národ podobný stromům. Rohirové zahnali vyděšené skřety do lesa, který huorni vytvořili, a žádný z nich se z něj nevrátil. Po bitvě byla těla nepřátel navršena na velikou hromadu a zasypána. Když zarostl nazýval se Smrtný vrch.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.